Eesti English Suomi Русский

Kinesioteip

Mis on kinesioteip?

Kinesioteip on kangast ja akrüülliimist koosnev elastne teip, mida kasutatakse laialdaselt taastusravis ja spordimeditsiinis. Kinesioteip on väga paljude kasutusvõimalustega: fikseerib ja stabiliseerib, kiirendab keha verevoolu, lümfi ja ainevahetuse protsesse, säilitades paigaldamisel keha normaalse liikuvuse.
Kinesioteipimis meetodi looja on jaapanlane dr Kenzo Kase. Oma õpingute ja töökogemuse alusel järeldas ta, et valu tuleneb  lihas- ja sidekoe düsfunktsioonist liigeste ümber. Ta soovis luua lisaks teraapiale abikätt, mis mõjutaks inimese haiget piirkonda ka pärast terapeudi juurest lahkumist. 
Nüüdseks on maailmas palju kinesioteipide tootjaid, kelle hulgast paistavad kvaliteediomaduste poolest silma Lõuna-Korea ja Jaapani tootjad. Meie pakume oma klientidele pikaajalise kogemustega Lõuna-Korea tootja  "Ares" kaubamärgi kinesioteipe.
Toote valikus on 5cm x 5m kinesioteibi rullid, 5cm x 31.5m rullid ning erineva suurusega Cross teibid.
"Ares" kinesioteibid olid algselt mõeldud suurt püsivust ja vastupidavust nõudvatesse tingimustesse (sportimine, võistlemine) võimaldades rohkem stabiliseerivat ja toestavat toimet, kuid tänu oma kvaliteedile leidnud laialdast kasutust ka tavameditsiinis.
  • Kinesioteipimine toestab ja stabiliseerib liigeseid ning lihaseid ilma tsirkulatoorseid protsesse häirimata.
  • Tagab keha enda ravitsükli toimimise neuroloogilise ja tsirkulatoorse süsteemi toetamise kaudu.
  • Erinevalt tavalisest teipimisest ei häiri kinesioteipimine tsirkulatoorseid protsesse.
  • Kinesioteipi võib hoida nahal väga pikalt (3-5 päeva), liim on tugev, kuid ei põhjusta ärritust ja teibimaterjal laseb nahal hingata.
  • Kinesio teip on 130-140% elastsusega, seega tagab ta lihasele vajaliku liikuvusulatuse ja samas ei lase lihasel liigselt venituda.
  • Kehaosa või lihas, millele teip asetatakse, valitakse selle järgi, milline kehapiirkond on traumeeritud või valus ja milline lihas on nõrk või ei venitu.
  • Esimesed teibiribad asetatakse nii, et haiget jäset või kehaosa venitatakse kergelt. See parandab naha tõstmist lihaselt veelgi.
Millal kinesioteipi kasutada, mida ravib?

Alates kinesioteipimise meetodi tutvustamisest on see leidnud aksepteerimist spordi- ja meditsiini ringkondades. Kuna kinesioteip on värvilisest kangast, märgatakse seda üha enam nii sportlaste kui spordikaugete  inimeste kehadel. Kinesioteip on aidanud paljusid ja leidnud seeläbi laialdast kasutust. Järjest enam töötatakse välja uusi kinesioteipimise metoodikaid tõstmaks teibi kasutusvaldkondi ja efekti veelgi.
Ületöötanud ja väsinud lihased lähevad põletikulisteks ja tursuvad. Tursunud lihas avaldab nahale seespoolt survet, mistõttu aeglustub lümfiringe, lümfivedelik kuhjub ja aktiveeruvad valuretseptorid.
Kui nahka venitatakse teibi asetamise ajal, siis teip ja selle all asetsev nahk moodustavad algasendisse tulles väikeseid kortsukesi. Kortsukesed tekitavad nn naha üles tõstmise efekti, mis suurendab vaba ruumi naha ja nahaaluse koe vahel, paraneb lümfivedeliku ringlus, mis omakorda vähendab stimulatsiooni naha valuretseptoritele. Need füsioloogilised efektid võimaldavad kehal alustada iseeneslikku tervenemise protsessi, tagades kudede funktsioonide paranemiseks parema keskkonna. Kinesioteibi paigaldamise järel mõjub see kohe ja see väljendub valu alanemises, skeletilihaste jõu ja elastsusomaduste paranemises ning liigesliikuvuse suurenemises. Kuna kinesio teip stimuleerib nahka, võib teipi edukalt kasutada ka krooniliste üldhaiguste, nagu peavalud, ärevusseisundid, astma, unetus, menstruaalvaevused jms leevendamisel.
Võrreldes tavalise sporditeibiga kasutatakse kinesioteipi ka kui head liigesliikuvuse stabiliseerijat ja fikseerijat, mis säilitab samaaegselt liigeste ja lihaste dünaamilise, anatoomilise liikuvuse.
Kinesioteip tagab keha iseenesliku paranemise protsessi. Anatoomiliselt on tihe ühendus lülisamba ja autonoomse närvisüsteemi vahel, seega arvatakse et see on üks mehhanismidest, mille talitlemisel lihasskeletisüsteemis aset leidnud muutused võivad mõjutada segmentaarselt siseelundkonna struktuuride talitlemist teatud reflekside kaudu.

 


Kuidas kinesioteipi kasutada?
  • Võimalusel konsulteeri füsioterapeudiga milline on kõige efektiivsem viis antud probleemi teipimiseks.
  • Puhasta teibitav piirkond ning vajadusel raseeri. Kasuta juukselõikusmasinat mitte ziletti.
  • Lõika teibi nurgad kumeraks, et vältida teibi kiiret lahti tulemist.
  • Paigalda teip nii nagu füsioterapeut õpetas või juhendis ette nähtud.
  • Ära kunagi venita teipi täies ulatuses!
  • Tugeva sügeluse või punetuse korral tuleb teip viivitamatult eemaldada!
  • Teibi märjaks saamisel ei tohi teipi tugevalt hõõruda. Parem on kasutatada kuivatamiseks kätepaberit vms.
  • Teipi soovitatakse hoida peal kuni nädal.
  • Teipi eemaldades ei tohiks kiiresti tõmmata, kuna kaua naha küljes olnud liim võib nahka kahjustada. Parim viis on teip aeglaselt maha rullida või lükata nahk teibi küljest aeglaselt lahti.
  • Kahe teipimiskorra vahele tuleks soovituslikult jätta 1-2 teibivaba päeva.
Mobiilne
teipimise õpetus
«
»